Korijander semenke (Coriandrum sativum) i koja su lekovita svojstva korijandera?

KORIJANDER - SEME ZDRAVLJA


Kako korijander semenke (lat. Coriandrum sativum) na naše zdravlje? Koja su lekovita svojstva korijandera? Kako se ovaj zanimljiv začin koristi širom sveta? Kojim mineralima je obogaćeno seme korijandera?


Korijander (lat. Coriandrum sativum) začinska biljka koja izgledom najviše podseća na peršun, ali je ukusom puno intenzivnija. Neki je nazivaju i kineskim peršunom, a u SAD-u je poznata i pod imenom cilantro. Na Mediteranu, Bliskom istoku i u azijskim zemljama listovi i seme korijandera koriste se već hiljadama godina.


Pronađen je još u grobnicama egipatskih faraona iz 21. dinastije. Egipćani su pravili tajni ljubavni napitak od smrvljenih semenki korijandera pomešanih sa belim lukom i vinom, koji je stimulisao seksualnu želju.


Izgleda da su Egipćane uzbuđivale malo drugačije stvari i neočekivani mirisi. Drevni junaci iz Homerovog vremena veoma su ga dobro poznavali. Zahvaljujući Rimljanima dospeo je u sve delove Evrope, ali i Azije. Osim kao dodatak koji oplemenjuje jela, korijander je poznat i po svom lekovitom delovanju.


Uglavnom se koristi za jela azijske i južnoameričke kuhinje, a pored prepoznatljive arome poseduje i mnogo lekovitih svojstvava, posebno semenke.


BioGast kapi za Helikobakter pilori


Semenke korijandera se takođe koriste kao začin, indijski kari je bez njih nezamisliv. Obavezno ih isprobajte jer pored toga što će vašim jelima dati sasvim novu dimenziju ukusa, obezbediće vam i mnoštvo nutrijenata neophodnih za normalan i zdrav rad organizma.


Korijander je dobar izvor dijetalnih vlakana, vitamina A, C, E i K , kao i gvožđa, kalijuma, kalcijuma i magnezijuma. Antioksidansi i fitonutrijenti, koje ova začinska biljka sadrži, imaju najsnažniji učinak ako jedete sveže listove ili pijete sveže isceđen sok od korijandera.


Semenke korijandera sadrže nekoliko vitalnih isparljivih ulja i masnih kiselina koji im daju taj specifičan ukus, ali i lekovita svojstva. Semenke sadrže oko 1% etarskog ulja koje je nosilac lekovitosti biljke. Sadrži linalol, borneol, pinen, limonen i geraniol. Etarsko ulje deluje protivupalno i pokazuje efikasnost borbi protiv bakterija i gljivica, pa se zato ova biljka koristi u borbi protiv kandide (u kombinaciji sa žalfijom, vranilovkom i listom oraha) i loših bakterija koje napadaju digestivni trakt.


Lekovita svojstva semenki korijandera:




  • Mnogobrojna istraživanja su pokazala da semenke korijandera snižavaju nivo lošeg LDL holesterola u krvi ako ih redovno konzumirate.

  • Dok većina drugih suvih začina sadrži veoma malo vitamina C, semenke korijandera sadrže zavidnu količinu ovog vitamina. Svega 100 g suvog začina ima 21 mg ili 35 odsto od neophodne dnevne količine vitamina C.

  • Semenke korijandera su odličan izvor minerala poput gvožđa, bakra, kalcijuma, kalijuma, mangana, cinka i magnezijuma. Bakar je od velikog značaja za produkciju crvenih krvnih zrnaca, gvožđe reguliše metabolizam i podstiče formaciju crvenih krvnih zrnaca dok je cink komponenta mnogih enzima koji regulišu rast, podstiču probavu i poboljšavaju energiju. Kalijum s druge strane igra značajnu ulogu kod regulisanja otkucaja srca i krvnog pritiska. I na posletku mangan je zadužen za neutralisanje slobodnih radikala i čuvanje zdravlja i jačine kostiju.

  • Jedna studija koja je objavljena 2011 godine dokazala je da semenke korijandera mogu imati značajnu ulogu kod kontrolisanja dijabetesa, zahvaljujući antioksidantima koje sadrži jer je poznato da oni imaju sposobnost normalizacije glukoze u krvi.

  • Vekovima se semenke korijandera koriste za olakšanje brojnih problema sa probavom. Korijander je veoma efikasan biljni lek za sprečavanje nadimanja, otklanjanje gasova i grčeva iz digestivnog trakta i poboljšanje varenja. One imaju antibakterijska i antiupalna svojstva koja ih čini veoma važnim delom ajurvedske medicine. Linalol je oprobano biljno sredstvo protiv grčeva. Korijander se preporučuje i osobama koje pate od gastroenteritisa. Čaj od mešavine semenki korijandera i komorača je sjajan za otklanjanje problema poput grčeva i bolova u stomaku.

  • Žvakanjem semenki korijandera se možete efikasno rešiti lošeg zadaha.

  • Ako vas muči suva i svrbljiva koža, namažite je pastom napravljenom od mlevenih semenki korijandera i meda. Olakšanje bi trebalo da osetite odmah i to sve zbog linoleinskih kiselina koje se u korijanderu nalaze.

  • Korijander sadrži antibakterijske komponente koje mogu biti prirodan lek u lečenju salmonele, smrtonosne bakterije koja izaziva trovanje hranom.


BioImunitet kapi za imunitet




  • Ako bolujete od srčanih, upalnih i autoimunih bolesti, to je razlog da vašu ishranu obogatite korijanderom. Prirodne materije cineol i linolna kiselina koje sadrži korijander, snažno smanjuju simptome artritisa i reume, a jedinjenje dodekanol deluje poput pravog prirodnog antibiotika. Pored toga, smanjuje otoke i podstiče eliminaciju viška tečnosti iz organizma. Kada se upotrebljava spolja, tinktura ili rastvor etarskog ulja korijandera, efikasno smanjuje reumatični bol, posebno u kombinaciji sa crnim biberom i ljutom paprikom.

  • U Americi preprati od semena korijandera, posebno alkoholna tinktura, preporučuju se osobama koje su bile izložene delovanju teških metala.

  • U Iranu ga koriste protiv nesanice i anksioznosti, a drevna indijska medicinska veština ajurveda preporučuje napitak od korijandera i njegovog rođaka iz porodice štitarica, kumina za čišćenje organizma, posebno urinarnih organa. Japanski naučnici otkrili su da korijander utiče na krvnu sliku i jača imuni sistem.

  • Kada su u pitanju urinarne infekcije, čaj od korijandera je nezaobilazan, jer odmah utiče na simptome upale mokraćnih puteva i rešava vas ovog problema. Osim toga, odličan je i tokom menstrualnih bolova. Utiče na balans hormona, i na redovnost menstruacije, a usput vas rešava i velikih problema sa jakim bolovima tokom menstruacije.


Od semenki korijandera se priprema veoma ukusan i koristan čaj.


Čajna mešavina za dobro varenje, protiv nadimanja i gasova:


Pomešajte 50g  korijander semena, 50g nane, 50g  morač , pa punu supenu kašiku smeše prelijte sa 250ml ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji 20 minuta. Procedite i popijte pola sata posle jela.


Čajna mešavina protiv kandide u crevima:


Pomešajte 50g  korijandera , 50g vranilovke, 50g lista oraha, 50g žalfije, pa punu supenu kašiku smeše prelijte sa 250ml ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji 30 minuta. Procedite i popijte pola sata pre jela nezaslađeno. Dnevno se pije dve do tri šolje čaja. Iz ishrane bi trebalo izbaciti sve vrste šećera i kvasca (pivski i pekarski).


Kako se pravi Tinktura korijandera:


U avanu usitnite 50g semena korijandera i sipajte u čistu, staklenu teglu. Prelijte sa 400ml 70% alkohola, dobro promućkajte i ostavite da stoji dve nedelje uz češće mućkanje. Procedite kroz čistu gazu i sipajte u staklene bočice sa kapaljkom. Pije se tri puta na dan po 20 kapi sa malo vode ili mlakog čaja od korena maslačka.


Milan Popović