ČAGA - izuzetna medicinska gljiva
Šta je Čaga i gde je nalazimo? Kako izuzetna gljiva pomaže kod niza stanja i bolesti? Zbog čega i zbog kojih svojstvi ova gljiva može da bude od ovolike koristi, i kako je koristimo?
Čaga je izuzetna medicinska gljiva koja raste na drvetu sibirske breze. Ona upija najbolje lekovite supstance iz korenja, stabla i grana breze i sadrži preko 200 nutritivnih supstanci. Raste širom Severne i Istočne Evrope, Rusije i Koreje. Stari Azijci su je primenjivali za održavanje zdrave prirodne ravnoteže, verujući da daje mladolikost, produžuje život i jača imunitet. Najzastupljenija je u tradicionalnoj ruskoj i istočnoevropskoj medicine. Širom Evroazije se koristi hiljadama godina.
Zbog svoje lekovitosti je bila poznata i pod nazivima "dar od Boga" i "kraljica bilja".
U najstarijem službenom popisu lekovitih materija, kineskoj knjizi Shennong Ben Cao Jing je zahvaljujući raznovrsnim lekovitim svojstvima prozvana i "nadmoćnom biljkom. Postala je vrlo popularna u knjizi "Odeljenje za rak" nobelovca Aleksandra Solženjicina. On je pisao o vlastitom ozdravljenju od karcinoma pomoću čaja od čage nakon neuspešnog lečenja po klinikama. Danas se na čagi sprovode mnoga istraživanja i sve više ljudi otkriva njenu isceliteljsku moć.
Čaga je moćno sredstvo protiv stresa, koji uzrokuje gotovo 90 odsto svih bolesti. U bivšem SSSR-u vlada je naredila svojim sportistima i astronautima da čagu koriste kao adaptogen za poboljšavanje umnih i telesnih sposobnosti.
Najčešće raste u severnim krajevima Sibira, gde je temperature i do -40 C. Bere se obično posle 25 godina, kada je najlekovitija. Kroz taj dugi period sazrevanja, lekovite supstance iz čage postaju izuzetno male molekularne strukture, što omogućuje brzu i celovitu apsorpciju u organizam.
Golden Sweden Bitter držeći se tradicionalne recepture i onoga što originalna formula za Šveden biter preporučuje ima u sebi umesto Agarikon gljive koja je danas zabranjena za branje, ima Šitake medicinsku gljivu koja dokazano stimuliše imunitet i deluje antikancerogeno.
Moderna istraživanja pokazala su da je čaga puna dragocenih bioloških aktivnih materija, od kojih neke ne sadrži ni jedna druga biljka. Bogata je aminokiselinama, enzimima, mineralima u tragovima (bakar, selen, cink, mangan, gvožđe, germanijum) zatim mineralima u većim količinama (magnezijum, kalcijum, kalijum, natrijum, fosfor) kao i vitaminima B1, B2, B5, vitaminom K, vitaminom D2 ili ergosterolom. Čaga je moćan izvor više vrsta polisaharida, beta glukana, triterpena (među njima i lanosterol), sterola, saponina, inotodiola,trametenolične kiseline, SOD enzima i njenog glavnog sastojka betulinske kiseline.
Ona je prirodni borac protiv tumora zahvaljujući betulinskoj kiselini, koja sprečava razvoj raka i uništava kancerogene stanice.
Betulinska kiselina ima svojstvo da uništava već formirane kancerogene ćelije, čuva vitalnost i funkciju zdravih i preventino delije protiv nastanka novih kancerogenih ćelija. Ona akumulira radioaktivne minerale, što se pokazalo posle korišćenja, nakon katastrofe u Fukušimi.
Najmoćnijim oružjem ove gljive smatra se Čagin kiselina, koja normalizuje metabolizam i lekovito deluje na sve organe i tkiva ljudskog organizma. Aktivne komponente u čagi deluju antioksidativno, antikancerogeno, antitumorski, antivirusno, imunostimulativno, analgetski, antiupalno.
Pečurka Čaga je efikasna i pomaže kod:
- Bolova u stomaku
- Heliko bakterije i kandide
- Protiv upala
- Kožnih bolesti (psorijaza, ekcemi)
- Bolesti kostiju
- Onkoloških bolesti
- Poboljšanja apetita i sna
- Bolesti nervnog sistema (alchajmer, parkins, depresija)
- Skidanja lošeg holesterola
- Hroničnog umora
On nas štiti od preranog starenja, visokog krvnog pritiska, bolesti srca i krvotoka, hroničnih bolova mišića i zglobova, dijabetesa, slabe cirkulacije, oboljenja bubrega i jetre, povišene masnoće, alergija, plućnih oboljenja, svih bolesti kože, problema prostate itd. Deluje protiv raka dojke, jajnika, maternice, prostate, pluća, želuca, slezine, mozga, leukemije, melanoma i limfoma.Takođe ublažava nuspojave hemoterapije i jača imunitet.
Čaga normalizuje metabolizam i lekovito deluje na sve organe. Ona je moćan adaptogen, što znači da deluje protiv stresa. Čaga uspostavlja ravnotežu celokupnog organizma. Ruski naučnici su napraviti kreme i razvili sistem mikrokapsula, koji omogućava sastojcima čage da lako prodru u kožu i deluju neposredno u zglobu, u žarištu oboljenja.
Taj lek ublažava bol, zaustavlja grčenje mišića, podstiče uklanjanje soli i toksina iz zglobova, usporava njihovo starenje i razaranje hrskavičnog tkiva.
Gljiva Čaga se melje u prah i pretvara u napitak sličan kafi ili čaju, a može primjenjivati i u obliku tinkture. Sibirski narodi redovno konzumiraju čaj od čage, što je možda uzrok njihove dugovečnosti. Istraživanja ove lekovite gljive su tek počela. U budućnost će se tek otkriti čudesna lekovita svojstva čage.
Milan Popović